Kā katru gadu šī ir aktuāla tēma dārza mīļotājiem! Citi priekšroku dod vienkāršai, neuzkrītošai, problēmu neradošai mākslīgai eglei, citi ņem mazu mežā atrastu eglīti, lai skuju birums nebūtu tik liels, bet musudarzs.lv vēlas Jums ieteikt podā augušu eglīti kuru protams jau pavasarī varēsi stādīt savā piemājas dārzā vai mežā neraizējoties par skuju kalnu tavā viesistabā.

Vai to vajag darīt?
Pat ja tev nav savs dārziņš, vienalga vari pirkt eglīti podā, un pavasarī aizvest un iestādīt mežā, māte daba par to Tev būs tikai pateicīga! Un protams ja ir savs dārziņš tad to vari darīt katru gadu un pārvērst to par tradīciju.

Kur varam iegādāties eglīti podā un cik tas mums izmaksā?
Eglīti var iegādāties daudz un dažādās tieši koku un krūmu specializētās audzētavās, piem., AS “Latvijas Valsts meži”, SIA “Paegles egles” un dažādās citās kokaudzētavās. Eglīšu izmaksas svārstās no 9 – 55 un pat 60 EUR. Atkarīgs no eglīšu lieluma, un šķirnes.

Kādu šķirni var iegādāties Latvijā un kāda būs piemērotākā mūsu klimatam?
Egļu šķirnes podiņos kuras piedāvā Latvijas tirgum ir ap 25 šķirnēm, bet izplatītākās ir asās jeb sudrabegles, dažādu šķirņu baltegles un vēl dažas. Protams ir arī potētās egles kuras atšķiras pēc skuju krāsas, augšanas formas, garuma un pat smaržas, šādas egles izmaksā dārgāk. Pirktākās ir sudrabegles – ar tumši zaļām, zilganām vai sudrabainām, cietām un asām skujām. Iecienītas ir arī Serbijas egles.

Kā izvēlēties un cik lielu?
Noteikti pērkot egli nepieciešams to pārbaudīt, vai nebirst skujas un vai zeme iekš poda ir pietiekami irdena un mitra. Zariem jābūt lokaniem, pumpuriem neizkaltušiem. Jo lielāka eglīte jo grūtāk tai būs ieaugties, mazākai vieglāk, bet jāņem vērā ka mazākai eglei vispirms veidojas sakņu sistēma un lēnāk kuplums un garums. Pārstādīšanai no poda ieteicamas 50 – 80 cm eglītes.

Kā rūpēties par eglīti kura tikko pārnesta mājās? 
Protams kad tikko pārnesta eglīte mājās, vajadzētu pieradināt pie siltuma pakāpeniski lai tai nebūtu šoks un nenonīktu. Sākumā podu vari novietot priekšnamā, verandā, garāžā vai daudzdzīvokļu mājas kāpņu telpā. Eglīti nevajadzētu novietot tuvu krāsniņām, radiatoriem. Eglīti noteikti regulāri jāaplaista un vēlams rasināt arī skujas. Tuvojoties svētku mirklim protams vēlēsies eglīti izdaiļot, bet nepārcenties, neuzgrūžot eglītei pārāk lielu nastu. Un ja iespējams sarunāt ar bērniem un citiem ģimenes locekļiem ka zaros liksiet lampiņas nevis svecītes. Svecītes liesma var sakarsēt skujas un parafīns tāpat. Protams šādu eglīti nevajadzētu pārāk ilgi turēt siltumā un drīzāk pārvietot uz vēsākām telpām. Nedēļa būtu optimālākais pieļaujamais laiks. Tāpat nedrīkst aizmirst par pieradināšanu gaisa izmaiņām, no istabas uzreiz nenes eglīti laukā, bet pakāpeniski no koridora, verandas, tad laukā.

Kad varēs stādīt un kad pareizāk to darīt?
Līdz ko zeme būs atkususi. Ja sagadījies ka zeme nav sasalusi un mīnusi netiek solīti tad droši stādi eglīti iekšā jau janvārī vai februārī, protams ja baidies tad sagaidi kad zeme būs pilnībā atkususi, labākais stādīšanas laiks ir aprīlis – maijs. Bet nedrīkst aizmirst par rūpēm kamēr eglīte gaida savu lielo uznācienu. Lai iestādītu 80 cm līdz metru garu egli, nepieciešams izrakt pusmetru dziļu bedri. Kociņš jāstāda tikpat dziļi cik tas ir audzis podā. Jāseko līdzi lai visas saknes tiktu apsegtas ar zemi. Ap egli nepieciešams piemīdīt lai nerastos gaisa kabatas un jāuzber mulča.

Nu lūk, nākamajā gadā vari izpušķot eglīti savā dārzā, iekar zaros gardumus putniem un kādam dzīvnieciņam Lai jauks, priecīgs un skaists šis ziemassvētku gaidīšanas laiks, Jūsu musudarzs.lv kolektīvs.