Jau rakstījām, ka šobrīd ir īstais zemeņu stādīšanas laiks – augusts. Bet ko stādīt? Kādas šķirnes izvēlēties?
Padomu lūdzām Marutai Audarei – pēc specialitātes agronomei – dārzkopei, kas beigusi Lauksaimniecības neklātienes tehnikumu.

Kā pati Maruta saka: “Zemene man tuva kopš prakses laika Pūrē, jo tanī laikā darbs bija mums praktikantiem zemeņu kolekciju darzā un praksi beidzot rakstīju , aizstāvēju kursa darbu par zemenēm. Vēl atmiņā aizstāvēšana un daži āķīgi jautājumi ko zinātnieki uzdeva” Šobrīd Maruta audzē sīpolpuķes, daudzgadīgos augus tai skaitā arī zemenes.

Sākumā atbildēšu uz biežāko jautājumu, ko gadu gaitā man cilvēki uzdevuši – Kad labāk stādīt ?

Varu atbildēt viennozīmīgi – jāstāda jūlija beigās, augusta sākumā līdz 15 augustam, ja vēlas nākošā gadā sagaidīt jau ražojošu lauku. Raža apmēram pirmā gadā 1/2 no ražas, kādu sagaidīsiet nākošos gados. Stādot pēc 15.augusta pavasarī iegūstam tikai 1/3 no ražas, bet stādot septembrī stādījums var izsalt, jo līdz salam nepaspēs iesakņoties un būs dobēs tukšas vietas.
Parasti pilnvērtīgu ražu no stādījuma iegūst 3 gadus un pēc tam zemeņu lauks jāatjauno ievērojot augu seku.

Stādot pavasarī iesaku ziedus izkniebt, lai veidotos normāls augstražīgs krūms priekš nākošā gada, jo zemenei ziedaizmetņi aizmetās jau rudenī.

Pavasara  stādījums ir domāts, lai pirmā gada rudenī iegūtu stādus un kultivārs saņemtos priekš nākošā pavasara ražas.

Šķirnes nosaukums Ienākšanās laiks Izveidota -valsts Šķirnes īpašīnas, raksturīgākās slimības, vai izturība u.c. Kāpēc izvēlēties šo šķirni
Rumba @ Agra

 

Nīderlande Izturīga pret slimībām, bet mitros apstākļos var slimot ar pelēko puvi, ziedpumpurus var bojāt aveņu ziedu smecernieks Garš ražošanas periods, ogas ļoti lielas, koniskas, spilgti sarkanas, spīdīgas, stingras ar vidēji labu garšu, labi glabājas

Piemērota audzēšanai gan laukā, gan zem segumiem

Anneliese Vidēji agra Vācija Izturība pret slimībām apmierinoša, vidēji izturīga pret zemeņu ērci un aveņu ziedu smecernieku. Ogas samērā lielas, spilgti sarkanas ar ļoti labu garšu un izteiktu meža zemeņu aromātu.

Ieteicama mazdarziņos gardēžiem.

Ražība vidēja

Korona Vidēja Nīderlande Izturīga pret pelēko puvi un sakņu slimībām, uzņēmīga pret miltrasu, lapu baltplankumainību un tīklērci.

Prasa labu kopšanu.

Ogas ļoti lielas, patumšas, pievilcīgas, ar ļoti labu, saldu garšu, samērā stingras.

Piemērotas patēriņam svaigā veidā, kā arī saldēšanai

Naģdežda  Надежда Vidēja Krievija Izturīga no Verticillum, biezākos stādījumos dažreiz miltrasa.
Pret puvi daļēji izturīga
Ogas lielas,

Trūbveida forma, bez kakliņa, Oga spiedīga, ar labu garšu.

Pineberry Vidēja Dienvidamerika

Pirmo reizi parādījās Lielbritānijas tirgū  2012.gadā

Slimību izturīgas, veselīgas , nav augsta ražība pineberry, kas tulkojumā nozīmē – ananaszemene

Gatavas tās ir tad, kad pie lapiņām paliek viegli rozā, bet pati oga ir balta.

Ogas ir veselīgas, satur kalciju, fosforu, C un B vitamīnu, ieteicamas alerģiskiem cilvēkiem.

Lielražošanai baltās zemenes nav paredzētas, tās var audzēt mazdārznieki savam priekam. Nav gēnu inženierijas vai modifikāciju produkts.

Augus stāda 30 cm attālumā citu no cita. Baltās zemenes labi aug arī puķu podos un balkonu kastēs humusvielām bagātā augsnē.

Sonāta@ Vidēji vēla Nīderlande Laba izturība pret lapu slimībām , vidēja pret pelēko puvi un sakņu slimībām. Var bojāt aveņu ziedu smecernieks un zemeņu ērce.

Pēc lietus var sprēgāt ogas. Prasīga pret magnija un mikroelementu mēslojuma

Jauna šķirne, kura kļūst ar vien populārāka. Ogas lielas, spilgti sarkanas, spīdīgas, ar labu saldu garšu, stingras. Laba desertšķirne
Polka Vidēji vēla Nīderlande Samērā izturīga pret miltrasu, vidēji izturīga pret lapu plankumainību, pelēko puvi un verticiālo vīti Garš ražošanas periods. Ogas lielas, tumši sarkanas, pievilcīgas. Ar ļoti labu garšu, sulīgas, aromātiskas, stingras, Ražība ļoti laba, Ogas piemērotas universālai pārstrādei, kā arī saldēšanai
Tenira Vidēji vēla Nīderlande Kailsala ziemās var spēcīgi apsalt Ogas lielas, spīdīgas, pievilcīgas, stingras ar ļoti labu garšu Piemērotas patēriņam svaigā veidā , kā arī saldēšanai.

Piemērota audzēšanai iekoptās smilts augsnēs.

Kokinskaja Pozdņaja Vēla Krievija Laba izturība pret slimībām. Daļēji var bojājumus nodarīt aveņu ziedu smecernieks Ogas lielas, aromātiskas, izskatīgas. Laba, augstražīga šķirne.

Iesaku!

Pegasus Vēla šķirne Anglija Izturīga pret sakņu slimībām un pelēko puvi, bet vidēji izturīga pret kaitēkļiem Var izmantot audzēšanai segtajās platībās, piemērota smagām augsnēm
Suitene Vēla šķirne Pūres DIS Laba izturība pret slimībām, bet vidēji izturīga pret zemeņu ērci. Ogas lielas, spilgti sarkanas, strupi koniskas. Ļoti ražīga šķirne
Spadzenes Vēlu Latvija.

Izveidotas no savvaļas kultivāra veicot atlasi

Biezos stādījumos var slimot ar miltrasu Ļoti bagātīgi ziedošas. Iesaku audzēt pat puķu dobēs. Ogas sīkas, bet lielākas kā mēnešzemenēm. Ļoti greznas pavasarī ziedēšanas laikā!
Pandora Ļoti vēla šķirne Anglija Izturīga pret sakņu slimībām un lapu plankumainību. Biezos stādījumos izteikta pelēkā puve. Vajadzīga šķirne apputeksnētāja, jo šķirnei neveidojas Ļoti vēla šķirne, ogas lielas pievilcīgas, oranži sarkanas, stingras, ar labu garšu.
Bogota Ļoti vēla šķirne Nīderlande Laba izturība pret slimībām Izmanto galvenokārt svaigam patēriņam, desertam

Ogas ļoti lielas, sarkani oranžas, stingras ar labu garšu.

Krimskaja Remontantnaja Remontantnaja – var iegūt sezonā divas ražas (pavasarī un rudenI) Tuneļos audzējot var iegūt pat 3 ražas. Krima Vāja ziemcietība. Izturīga pret sakņu slimībām , uzņēmīga pret pelēko puvi. Ogas tumši sarkanas lielas ar ļoti labu garšu
Ostara  Remontantnaja – var iegūt sezonā divas ražas (pavasarī un rudenI) Tuneļos audzējot var iegūt pat 3 ražas. Nīderlande Vāja ziemcietība

Vidēji izturīga pret lapu plankumainībām , pelēko puvi. Var slimot ar miltrasu., piemērota audzēšanai podos. Stīgo bagātīgi.

Ogas vidēji lielas, pagaišas, apaļi koniskas, spīdīgas, ar labu garšu
mēnešzemenes ar ananāsu garšu Ražo no pavasara līdz salnām Slimību un kaitēkļu izturīgas Ogas sīkas, saldas , aromātiskas . Raža nav liela.

@ -atzīmētās šķirnes var pavairot stādus pērkot tieši no selekcionāra, jo tādā veidā selekcionārs atpelna nauda par ieguldīto darbu.

Kā jaunas šķirnes savā dārzā varu minēt šķirnes Salsa, Dooryal, Elianny, Kent, kuras aug tikai no 2016.gada rudens.
Tā kā kolekciju dārzs, tad lielā daudzumā stādus piedāvāt nevaru nevienai šķirnei.

 

Ja mazdārziņā vēlētos pāris zemeņu dobes, bet ar maksimāli garu ražas periodu – kuras 3-4 šķirnes Jūs ieteiktu?

Ieteiktu šķirnes Rumba -agrā, Anneliese -vidēji agra, Kokinskaja Pozdņaja – vēla un pati pēdējā būtu remontantā Ostara, kurai tagad sāk par otreiz ogas sārtoties.

Vēlaties iegadāties zemeņu stādus no cilvēka, kura sirdslieta ir zemenes?
Sazinieties ar Marutu Audari
mob.26057422
marutaaudare@inbox.lv