vīnogulājs

Vīnogulāju kopšana

Augusta beigās visiem jauniem dzinumiem nokniebj galotnītes, lai stāds var nobriest un sagatavoties ziemai.  Līdz ražošanai dzinumus galotņo katru gadu, taču, kad vīnkoks sāk ražot, virs augšējā ķekara atstāj 3-4 pumpurus, pārējo nogriež. Tas uzlabo ražas kvalitāti. Pazarītes galotņo atstājot 2 pirmās lapiņas.  Galvenos vīnkoku veidošanas darbus veic rudenī.   Noīsina viengadīgos dzinumus, atstājot 3-5 pumpurus. Kā arī izgriež liekos- vecos un noražojušos zarus. Pavasarī vīnkoku neapgriež, tad tas sulo!  Jāņem vērā, ka no ikgadējā pieauguma sanāk nogriezt pusi, bet no tā nevajag baidīties. Apgriešana ietekmē palikušo pumpuru augšanu, tie attīstās daudz spēcīgāk.  Pēc vīnogu veidošanas ir palikuši nogrieztie dzinumi, lapas.  Jaunās lapas var izmantot salātu pagatavošanai, var skābēt vai marinēt lielākās lapas, lai vēlāk pagatavotu Dolmu.  Tāpat vīnogu lapas pirtnieki izmanto skaistumkopšanā- ķermeņa aplikācijām.

Vīnogulāju mēslošana
Vīnkokam mēslošanu uzsāk nākamajā gadā pēc iestādīšanas. Ja ir pieejams, labāk izmantot organisko mēslojumu. Ja izmanto slāpekļa mēslojumu, tad to augsnē iestrādā pavasarī. Galvenais vīnogu ēdienkartē ir kālijs, turpretī ar slāpekli saturošiem mēslojumiem nevajag pārcensties!Svarīga ir vīnkoka mēslošana pēc ziedēšanas. Uz lapām var izsmidzināt Hloru(-Cl) nesaturošu komplekso minerālmēslojumu. Augustā un septembrī vīnogu mēslo ar Kālija sulfātu, tas veicina vīnkoka nobriešanu un uzlabo ziemcietību.
Vīnogulāju ziemošana
Līdz ražošanai visas šķirnes vīnkoki ir jānoliec un jāpiesedz.Kad augsnes virskārta sasalusi, pieliektos stādus apber ar 30-40 cm biezu sausas kūdras kārtu, ozola lapām vai sausām zāģu skaidām. Virsū uzliek egļu skujas vai šīfera plāksni, var arī citu mitruma aizturošu segumu. Ieteicams neizmantot ruberoīdu vai1 plēvi, tad vīnkoks var izsust.Kad sāk snigt, tad virsū papildus ber sniegu. Ražojošās šķirnes ar izcilu ziemcietību kā ‘Zilgu’ vai “S- 675” var nenoliekt, bet piesegt tikai saknes.Pavasarī vēlams noēnot vīnkoku, lai tieši saules stari neapdedzina zarus un stumbru.