Speciālisti apgalvo, ja gribam būt veseli, vislabāk to nodrošinās vietējās, pašaudzētās ogas. Ne katram jāstāda lielas plantācijas, audzējiet vismaz tik, cik ģimenei vajag, lai katru dienu var apēst pa saujai ogu. Un tad līdz rudenim būsim uzkrājuši rezervi, lai vismaz ziemas pirmajai pusei no tās organismam vitamīnu pietiktu.Zemenes uzlabo asins sastāvu, nieru darbību, jo tajās ir daudz dzelzs un citu vitamīnu.

Un to, ja vien ir brīva kaut viena dobīte, mēs katrs savā labā varam izdarīt. Zemenes ir rentablas, jo ogas var pārdot par labu cenu, iesaldēt, gatavot kompotus un ievārījumus ziemai, ieguldījumi ātri atmaksājas.

Aptaujājot zinātājus, secinām, ka nav universālas šķirnes, kas vienlīdz labi der un garšo visiem. Tā kā zemenes jutīgi reaģē uz augsni, audzēšanas metodi, sauli un citiem augšanas faktoriem, dažādās vietās ievāktas vienas šķirnes ogas garšos atšķirīgi. Katram dārzkopim jāizmēģina dažādas un jāmeklē, kas garšo. Speciālisti iesaka ik sezonu savā dārzā izmēģināt kādu no jaunajām šķirnēm, lai atrastu sev piemērotākās. Īpaši svarīgi eksperimentēt, ja doma uzsākt ogu biznesu.

Veido jaunus stādījumus

Katru gadu dārzkopji veido un papildina zemeņu stādījumus, jo zemenāji, kas savu laiku ir atražojuši un vairs nedod cerēto ražu, tiek likvidēti. Daudzi izmanto arī melno plēvi, lai pasteidzinātu zemeņu ienākšanos, jo zeme zem plēves sasilst ievērojami ātrāk, ogas aug tīras, nevajag nopūlēties arī ar ravēšanu.

Labāk stādīt augustā

Audzētāji iesaka zemenes stādīt augustā, jo stādi līdz rudenim paspēj iesakņoties un nākamajā gadā dod pirmās ogas. Stādot pavasarī, ogu ir ievērojami mazāk. Jaunie zemenāji, tiek stādīti tā, lai ceru no cera šķirtu 30 centimetri, neiesakņotos nezāles. Pieredzējuši audzētāji iesaka stādīt tikai vienu stādu, nevis likt kopā vairākus.

Zemenes labi ražo trīs gadus, tad tās pēc ražas novākšanas ir jālikvidē. Tajā pašā vietā jaunas uzreiz nevajadzētu stādīt, jo slimības, ja tādas ir, piemēram, ogu puve, saglabājas. Zemeņu mēslošanai audzētāji iesaka  izmantot speciālo mēslojumu zemenēm, kas dodams caur lapām. Augsnē var iestrādāt arī kūtsmēslus, jo zemenēm ir vajadzīgas trūdvielas.

No agrajām šķirnēm daudzi audzē zināmo «Zefīru», tāpat ļoti saldo, gardo, bet īpaši aprūpējamo šķirni «Korona», no vidēji agrajām – arī ražīgo «Festivāls».

Jo rūpīgāk sagatavo augsni, izvēlas pareizo vietu stādīšanas vietu un atbilstošas agrīnās, vidējās un vēlās šķirnes stādus, jo labāks būs saldais rezultāts nākamajā gadā.

Stādus izvēloties nav būtiski, lai tiem būtu lielas lapas. Svarīgi, cik spēcīgas ir saknes, tām jābūt baltām, jo sarkanās liecina, ka stāds ņemts no vairākus gadus audzētiem ceriem. Stādījumi laistāmi pēc vajadzības, bet dziļurbuma ūdeni izmantot nevajadzētu.

Ražojošas zemenes jāpiebaro vasaras otrajā pusē ar rudens mēslojumu, kura sastāvā ir fosfors un kālijs, bet maz slāpekļa. Mēslošanai var izmantot arī dažādus kompostus. «Nevajag dedzināt lapu ugunskurus – tā izkūpinām gaisā savu naudu. Lapas kompostā ir ļoti vērtīgs līdzeklis. Ja tām vēl pievieno kūtsmēslus, nekā labāka nav. Arī pelnus vajag izmantot dārzam. Lielu ražu nodrošinās tikai labi pabaroti un aprūpēti stādi,» rekomendē audzētāji.

 

Zemeņu stādīšanas gaita

Vispirms augsnē izrok bedrīti, kas ir nedaudz dziļāka par sakņu garumu, un tajā ievieto stādu tā, lai saknes nebūtu saliektas un sakņu kakliņš atrastos vienādā līmenī ar augsnes virsmu. Tad saknes līdz pusei apber ar augsni un nedaudz piespiež un uzber vēl augsni un piespiež. Apkārt iestādītajam augam veido nelielu iedobīti un aplaista ar ūdeni. Stādīšanas attālums agrajām un vēlajām šķirnēm ir atšķirīgs: agrās šķirnes stāda 25–30 cm attālumā augu no auga, bet vēlās šķirnes stāda 35–40 cm attālumā augu no auga.

Stādot zemenes, vajadzētu izmantot tikai pārbaudītus un veselus augus, kuriem nav augu slimību un kaitēkļu.

Lai ogas varētu vākt pēc iespējas ilgāk un raža būtu drošāka, stādīšanai ieteicams izvēlēties vismaz trīs šķirnes – vienu agru, otru ar vidēju ogu ienākšanās laiku un trešo vēlu.

Zemenes nedrīkst iestādīt ne par seklu, ne par dziļu, jo tad stādi slikti augs un negribēs ražot. Ir jāiestāda tā, lai sakņu kakliņš – vieta, kur beidzas lapas un sākas saknes, – būtu vienā līmenī ar augsnes virskārtu.

Lai augsnē labāk saglabātos mitrums, ap dēstiem var uzbērt neitralizētu kūdru, taču jāraugās, lai tā nenosegtu stāda augšanas pumpuru.

Zemeņu stādu sortiments:

 «SAULENE» – agra, pirmās ogas no 10.-15.jūnijam. Ogas vidēji lielas, tumši sarkanas, spīdīgas, ar ļoti labu garšu un meža zemeņu aromātu. Ražīga škirne, ogas maz pūst.

«ELKAT» – vidēji agra. Izveidota Polijā kā šķirnes Elsanta aizvietotāja, jo labāka ziemcietība. Ceri lieli, kupli. Laba raža gan laukā, gan zem plēves. Ogas vidēji lielas un ļoti daudz. Spilgti sarkanas, spīdīgas, gludas, taču nav tik stingras, kā Elsantai.

«DUKAT» -vidēji agra. Izveidota Polijā, kā šķirnes Senga Sengana aizvietotāja, ienākas nedaudz agrāk. Ražīga, izturīga pret pelēko puvi. Ogas lielas, sfēriskas, tumši sarkanas, samērā stingras.

«KIMBERLI» – vidēji agra. Ļoti saldas ogas, spēcīgi ceri, stingri ziedkāti. Ogas lielas, spīdīgas, apaļi koniskas un ar blīvu mīkstumu, sēkliņas iegrimušas mīkstumā.

«ELIANNY» – vidēja. Ļoti jauna holandiešu šķirne ar spēcīgiem ceriem un stingriem ziedkātiem. Ogas lielas, spīdīgas, singras un blīvas, saldas un sulīgas, aromātiskas, ar īpaši izteiksmīgu garšu. Neslimo ar pelēko puvi.

«PANDORA» – vēlīna. Ogas apaļīgas, sākumā gaišākas, vēlāk tumši sarkanas, stingras, garšīgas. Pašneauglīga, kā apputeksnētājs jāstāda cita vēlu ziedoša šķirne, piemēram Pegasus, Eros, Simfonija.

«PEGASUS» – vēla. Ogas apaļīgas, ar retām sēklām, vidēji stingras. Šķirne labs apputeksnētājs Pandorai.

«INDUKA» – vidēji agrīna, ogas izlīdzinātas pēc lieluma, tumšas, stingras. Ļoti laba ražība. Neizvēlīga augšanas apstākļu ziņā. Šķirne ražo regulāri katru gadu, derīga kā pamatšķirne komercdārziem.

«HONEOYE» – agrīna. Ogas apaļīgas, stingras, pirmās oranžīgi sarkanas, vēlāk tumši sarkanas. Izteikti saldas.

«POLKA» – vidēji agrīna. Ogas lielas, izlīdzinātas pēc lieluma, apaļīgas, koši sarkanas, spīdīgas, stingras ar labu, saldu garšu. Piemērotas gan patēriņam svaigā veidā, gan pārstrādei. Ražība laba. Šķirne piemērota gan ģimenes dārzā, gan komercstādījumos.

«SYMPHONY» – šīs šķirnes stāds ir salīdzinoši izturīgs, tam piemīt tieksme ātri sacerot, tāpēc šīs šķirnes zemenes var pārstādīt retāk kā citas šķirnes. Ogām piemīt salīdzinoši vienāda forma, tā ir stingra un spīdīga. Šai šķirnei ir labas glabāšanas īpašības, un tāpēc tā ļoti piemērota pārdošanai svaigo produktu tirdziņos. Tāpat tai piemīt lielisks preces izskats un arī nevainojamā garša. «Symphony» ir pieskaitāma pie tām šķirnēm, kuras ražo liela izmēra ogas. Augs ir salcietīgs.

«BOUNTY» – Kanādas selekcijas šķirne, vēlu nobriest, ļoti ražīga. Ogas lielas, vidēja blīvuma, krāsa – no vidēji sarkanas līdz tumši sarkanai, lieliska garša. Pakāpeniski visā augļu nešanas laikā ogu izmērs strauji samazinās.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsGURĶU LAIKS!
Nākamais rakstsSTĀDAM ZIRŅUS!
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.