Visas plūškoku sugas izaug par vareniem krūmiem, kuriem nepieciešams daudz vietas to izplestā auguma dēļ. Šī iemesla dēj vajadzētu izvairīties stādīt citus augus pārāk tuvu plūškokam. Šī auga sugas nedaudz atšķiras viena no otras ne tikai ar iespējamo augļu pielietojumu un ienākšanās laiku, bet arī ar prasībām pret augšanas vietu, kā arī augļu un ziedu krāsu.

Melnais plūškoks (Sambucus nigra) kopš seniem laikiem Eiropā tiek cienīts kā ārstniecības un kultūraugs. Plūškoka ziedu tēja palīdz saaukstēšanās slimību gadījumos. Savukārt auga lapām, mizai un saknēm piemīt urīndzenoša iedarbība, bet ar vitamīniem patiešām bagātā ogu sula spēcina organisma imūnsistēmu. Mūsdienās plūškokus no dārziem parasti izspiež daudz prasīgākie košumkrūmi. Plūškokus ir vērts audzēt tad, ja izvēlas kādu speciāli izveidotu augļu šķirni. Atraktīvas ir ari šķirnes ar zeltaini dzeltenām lapām (Aurea’), kā arī ar dziļi iešķeltām lapām (laciniata’).

Sarkanais plūškoks (Sambucus racemosa) ir otra vietējā suga. Tas aug mežmalās un zied no aprīļa līdz maijam. Ir arī dārza šķirne ar zeltaini dzeltenām lapām (`Plumosa Aurea’).

Kanādas plūškoks (Sambucus canadensis) jūlijā un augustā greznojas ar milzīgiem ziedu čemuriem, no kuriem attīstās.

MELNAIS PLŪŠKOKS

‘Haschberg’ spēcīgs augums, 5 m augsts; lieli augļu čemuri, nogatavojas vienmērīgi; novākšana septembri; ogas zili melnas, piemēro-ta želejām, marmelādēm, sulai, vīnam.

‘Mammut’ spēcīgs augums, 5 m augsts; vidēji lieli augļu čemuri, nogatavojas vienmērīgi; novākšana no augusta beigām; ogas zili melnas, matēti spīdīgas, piemērota želejām, marmelādēm, sulai.

‘Sampo’ vidēji spēcīgs augums, 4 m augsts; vidēji lieli augļu čemuri, nogatavojas vienmērīgi; novākšana no septembra sākuma; ogas lielas, spīdīgi melnas, piemērota želejām, marmelādēm, sulai.

KANĀDAS PLŪŠKOKS

‘Maxima’ spēcīgs augums, līdz 4 m augsts, stipri sazarots; ļoti lieli, 30— 40 cm plati augļu čemuri; novākšana no septembra; ogas tumši sarkanas, piemērota želejām, sulai

‘Aurea’ spēcīgs augums, līdz 4 m augsts, plaši augošs; lieli krēmbaltu ziedu un augļu čemuri; novākšana no septembra; ogas tumši sarkanas, piemērota želejām, sulai.

SARKANAIS PLŪŠKOKS

‘Plumosa Aurea’ spēcīgs augums, līdz 4 m augsts; dzeltenzaļi ziedi stāvās skaras; novākšana no jūlija līdz augustam; ogas šarlaksarkanas, kauliņi indīgi, uzmanieties gatavojot želejas, sulu.

STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

 

  • Piemērots laiks stādīšanai — 1 rudens vai pavasaris. Augsni uzirdiniet, izrociet stādāmo bedri tik dziļu kā sakņu kamols un divreiz platāku par to.
  • Sakņu sistēma nedrīkst kalst. Vislabāk pirms stādīšanas sakņu kamolu iemērkt spainī ar ūdeni un ļaut tam pamatīgi piesūkties ar ūdeni.
  • Augu stādāmajā bedrē ievietojiet tā, lai sakņu kamols būtu vienā līmenī ar zemes virsu. Piepildiet ar augsni un ar rokām labi piespiediet.
  • Pēc tam no zemes izveidojiet piemērotu apmali laistīšanai un pamatīgi aplaistiet. Ap krūmu uzberiet salmu vai komposta mulčas slāni.
  • lk pēc diviem līdz trim gadiem augus pavasarī izretiniet. Šai nolūkā izgrieziet vecos zarus apmēram plaukstas platumā virs zemes.

Der zināt! Plūškoka ziedus iespējams pārstrādāt par atsvaidzinošu sīrupu. Lai to pagatavotu, ņemiet divdesmit ziedu ķekarus, divus ripinās sagrieztus citronus, pusotru kilogramu cukura un trīsdesmit gramus citronskābes, ielieciet bļodā un pārlejiet to visu ar pusotru litru vāroša ūdens. Trīs dienas ļaujiet ievilkties, pēc tam iepildiet pudelēs. Dzeršanai atšķaidiet ar ūdeni 1:4.

Visas šeit pieminēto plūškoku sugas satur daudz B vitamīna. Tomēr noteikti paturiet prātā, ka tos nekādā gadījumā nevajadzētu ēst svaigā veidā no krūma, bet gan lietot tikai vārītā veidā. Negatavā un nevārītā veidā augļi ir viegli indīgi un tādēļ var izraisīt kunga problēmas un vemšanu.