Dekoratīvajiem ķiršiem ir daudz sugu un šķirņu. Dārzos sevišķi iecienīti ir Japānas ķirši. Tā sauc Prunus sugas, kuru dzimtene ir Japāna un Ķīna, un šķirnes, kas izveidotas no tām. Dekoratīvo ķiršu augums ir plašs un kupls, tie ir daudzdzinumu krūmi vai koki, kas kokaudzētavās iegādājami arī interesanto augststumbru formu veidā.

Augu dekoratīvā nozīme ne-aprobežojas tikai ar apreibinošo ziedēšanu. Daudzas šķirnes rudenī vēlreiz staro pilnā burvībā, kad to lapotne krāsojas dzeltenā, oranžā vai šarlaksarkanā krāsā. Bet ziemā redzeslaukā izvirzās pievilcīgā miza.

Japānas ķirša (Prunus serrulata) šķirnes zied no aprīļa līdz maijam. Klasiskas šķirnes ir `Kazart (tumši rozā, pildīta, salcietīga), `Kiku-Shidare-Sakura’ (maigi rozā, pildīta, pazīstamākā nokarenā šķirne), ‘Amanogawa’ (maigi rozā, nedaudz pildīta, smaržīga, ar kolonveida augumu) `Pink Perfection’ (rozā, pildīta, bagātīgi ziedoša), `Shirotae’ (balta, vienkārša vai puspildīta, ar plašu augumu ar horizontāliem zariem), `Tai Haku’ (balta, vienkārša), `Shirofugen’ (sākumā rozā, tad balta, pildīta, zied no maija līdz jūnijam, ziedi nokarenos ķekaros).

Dekoratīvais ķirsis (Prunus subhirtella) Japānā tiek audzēts jau gadsimtiem ilgi un ir tik pat kā senatnes tradīciju sastāvdaļa. Šā ķirša šķirnes pirmām kārtām ir ļoti iesakāmas nelieliem dārziem: `Fukubana’ (tumši rozā, viegli pildīta, ar nedaudz pārkarenu augumu), ‘Pendula Rubra’ (rozā, pārkareni, graciozi dzinumi) un `Autumnalis’, kas izceļas pārējo šķirņu vidū, jo savus baltos, puspildītos ziedus kā izņēmums atver jau no novembra. Diemžēl sals tos nobeidz. Burvīgi skaists hibrīds ir ‘Accolade’, kura rozā ziedi parādās pie koka ar plašu vainagu un nedaudz pārkareniem zariem.

Viens no visvecākajiem un skaistākajiem dekoratīvajiem Japānas ķiršiem ir Prunus yedoensis. Blīvi sazarojies, plaši iepleties krūms zied vienkāršiem ziediem, vispirms maigi rozā, pēc tam baltā krāsā. Ziedu bagātība ir milzīga un to smarža maiga. Rudenī lapas krāsojas no dzeltenām līdz ķieģeļkrāsas.

PIELIETOJUMS

Daudzi dekoratīvie ķirši saglabā relatīvi nelielu augumu un tāpēc ir piemēroti nelieliem dārziem vai dārziem mājas priekšā. Dekoratīvo ķirsi stādiet solitera veidā, kur tas var savu augumu brīvi izrādīt. Kokaugu grupās dekoratīvais ķirsis pavasarī un rudenī ienes krāsainību.

IDEĀLI PARTNERI

Dekoratīvos ķiršus var kombinēt ar daudziem pavasara ziediem.

Pie visām baltiem ziediem ziedošajām šķirnēm piestāv sīpol-puķes, piemēram, dzeltenās vai baltās narcises, visu krāsu tulpes, zilsniedzītes un sniedzītes.

Tomēr domājot par dekoratīvā ķirša iesaistīšanu kompozīcijā, ir jābūt ļoti uzmanīgiem, jo bieži vien krāsas, kas sākotnēji var šķist piemērotas viena otrai, patiesībā rada nevajadzīgu konkurenci un rezultātā neizceļas neviens no kompozīcijas augiem, bet arī kopskats ir haotisks. Šī iemesla dēļ nekombinējiet, piemēram, rozā ziediem ziedošus dekoratīvos ķiršus ar šarlaksarkanām tulpēm vai fritilārijām! Savukārt grūti iedomāties, tomēr īpaši burvīgi izskatās rudens krāsojumam pieskaņotas graudzāles vai ziemcietes, piemēram, lapsastu spalvzāle (Pennisetum alopecuroides) un izskatīgais laimiņš (Sedum spectabile).

STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

 • Stādīšanas laiks – pavasaris vai rudens. Stādāmo bedri izrociet divreiz lielāku par sakņu kamolu. Zemi samaisiet ar kompostu un mēslojumu.
 • Nedaudz bagātinātās augsnes ieberiet bedrē. Stādu izņemiet no konteinera un iestādiet tik dziļi, cik dziļi tas pirms tam atradās konteinerā.
 • Līdzās sakņu kamolam iedzeniet apaļkoka mietu, lai ķirsim nodrošinātu stingru balstu. Svarīgi: tas nedrīkst ietiekties ķirša vainagā.
 • Visapkārt piepildiet ar augsni. Saudzīgi piemīdiet, lai izveidotos piemērota apmale laistīšanai. Noslēgumā stādu bagātīgi aplaistiet.
 • Stāda stumbru piestipriniet pie balsta mieta ar kaņepju virvi vai citu koku saiti, veidojot astotnieka cilpu un pēc tam to aptinot.

Padoms! Rudenī mulčējiet augsni sakņu rajonā ar kompostu un lapām. Ja pastāv meža zvēru uzbrukuma draudi, stumbru aizsargājiet ar stiepļu sietu.

 • Pavasarī vai rudenī iegādājieties spēcīgus dekoratīvo ķiršu stādus. Tie mēdz būt gan ar kailām saknēm, gan ar saknēm tīkliņā, gan arī konteinerā.
 • Nepērciet dekoratīvos ķiršus, kuriem ir daudz lapu vai tādus, kas kaut kāda iemesla dēļ neturas stingri konteinerā.
 • Dekoratīvos ķiršus stādiet saulainā vietā. Tas veicina ziedēšanu un košu lapu krāsojumu rudenī.
 • Caurlaidīga, ar humusu bagāta augsne. Augiem patīk ne-daudz kaļķaina augsne, savukārt tie ļoti slikti panes smagas, slapjas augsnes.
 • Barbaras dienā, kas ir 4.decembrī, nogrieziet dekoratīvo ķiršu zarus, 12 stundas paturiet siltā ūdenī (35°C). Tie ziedēs līdz Ziemassvētkiem.
 • Dekoratīvos ķiršus, lai tie saglabātu savu dabisko augumu un formu, nekādā gadījumā nedrīkst radikāli apgriezt.

 

PAVASARIS – STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

Piemērots laiks stādīšanai. Augošos dekoratīvos ķiršus mēslojiet ar organisko pilnmēslojumu un kompostu. Atmirušos, uz iekšpusi vai krusteniski augošos zarus likvidējiet, potētajām šķirnēm arī visus mežonīgos dzinumus no potcelma (attēlā pa labi).

VASARA – KOPŠANA

Ja pieturas sauss laiks, laistiet. Augsni sakņu rajonā mulčējiet ar mizu mulču vai apstādiet ar augiem.

RUDENS – ATJAUNINĀŠANA UN AIZSARDZĪBA

Vecos augus pēc lapu nobiršanas atjaunināšanas nolūkā var radikāli apgriezt. Tad tie veido daudz jaunu dzinumu. Labākai pārziemošanai uz sakņu rajona izkliedējiet kompostu vai lapas.

AUGA VESELĪBA

Dekoratīvajiem ķiršiem var uzbrukt dažādu tauriņu kāpuri (plūmju vērpēja, dažādu tīklkožu, vērpēju, tinēju). Tiklīdz esat tos pamanījuši, kāpurus jāapsmidzina ar Bacillus thuringiensis. Visi bojātie zari jāizgriež. Ja invāzija ir plaša, jāapsmidzina ar piemērotu insekticīdu.