freeimages.com
freeimages.com

Kopšanas darbi galvenokārt ir regulāra augsnes irdināšanas un ravēšana. Lai saglabātu mitrumu, agri pavasarī pirmo reizi irdina un mulčē. Rindstarpas irdina 8 – 10 cm, bet rindas 4 – 6 cm dziļi, lai nebojātu saknes.

Iestrādā organiskos mēslus un minerālmēslus, vajadzības gadījumā dod šķidro papildmaisījumu. Minerālmēslu vietā var lietot vircu, kas 3 – 5 reizes atšķaidīta ar ūdeni (1 spainis uz 4 – 5 augiem).

Lai stiprā vējā slejās augošus dzinumus nenolauztu un nesaliektu, tos piesien pie stieples. Audzējot atsevišķus krūmus, dzinumus sien pie kārtīm, kuras iedzen zemē starp krūmiem. Dzinumus piesienot uzlabojas gaismas apstākļi, kas veicina vienlaicīgāku ogu nobriešanu.

Ražojošos aveņu stādījumos pavasarī un vasaras pirmajā pusē nepieciešama sevišķi rūpīga augsnes kopšana. Augsnei jāsatur pietiekams mitruma daudzums, lai nodrošinātu daudzo dzinumu augšanu un ogu veidošanu. Augsni uztur irdenu un tīru no nezālēm kaplējot un ravējot. Ļoti svarīgi pavasarī nenokavēt pirmo augsnes irdināšanu, iestrādājot mēslojumu.

Pat tad, ja dzinums labi pārziemojis, galotni vēlams nogriezt, jo uz tās ir slikti attīstījušies pumpuri, kas ir mazražīgi.

Lai dzinums sagatavotu ziemošanai, augusta vidū apgriež dzinuma galu par 10 – 15 cm. Tādējādi izbeidzas augšana un dzinums labāk pārkoksnējas.

Lai dzinumi ziemā neapsaltu, tos rudenī pirms sala iestāšanās pieliec pie zemes uz vienu pusi un piespiež ar koka vai stieples mietiņiem. Dažreiz blakus krūmu dzinumus pieliec vienu otram un to galotnes sasien ar auklu. Pieliektos dzinumus apklāj sniegs, un tie labi pārziemo. Mazsniegainās ziemās pieliektos augus nedaudz apber ar augsni, apklāj ar egļu zariem vai citu materiālu. Pavasarī augus atbrīvo no seguma un izmanīgi iztaisno.