Aliča Kaukāza plūme ir liels krūms – koks, līdz 15 m augstumam. Brīvā dabā tā aug Dienvidāzijā, Rietumāzijā, Dienvideiropā, Vidusāzijā, Kaukāzā. Literatūrā par šo augu minēts jau 1601. gadā. Kā kultivētu augu Eiropā to sāka izmantot mūsu ēras pirmajos gadsimtos, Āzijā daudz agrāk.

4-8 m augsts vasaras zaļš koks vai krūms, zarotais vainags ir plati olveida. Jutīga pret salu, cieš bargākajās ziemās. Mazprasīga pret augsni, izturīga pret sausumu.

Jaunie dzinumi stāvi vai nokareni, zaļi vai dzeltenzaļi, vecākie zari tumši pelēki. Īsvasas var beigties ar ērkšķi. Lapas eliptiskas līdz olveida, ar smailu galu, ar sīki zobainu malu, 4-6 cm garas un 2-6 cm platas, ar ķīļveida vai apaļu pamatni, virspuse tumši zaļa, nedaudz spīdīga, apakšpuse gaišāka dzīslas ar matiņiem. Lapas uz vecākiem dzinumiem bieži pušķos. Kāts 0,5-2,5 cm garš. Ziedi balti, smaržīgi, pa vienam vai pāros, 1,5-2,5 cm diametrā. Zied pirms salapošanas vai vienlaicīgi ar to. Augļi – kauleņi- apaļi vai eliptiski, ar sānu rievu, 1-3 cm gari un tikpat plati, dzelteni vai sarkani sārti vēlāk tumši zaļi vai gandrīz melni.

Augs nav indīgs. Augļi ēdami svaigi vai ievārījumā, Dekoratīvs augs. Izmanto plūmju selekcijā.

Aličas – dzelteni sārtas mazas plūmītes. Šie augļi ir ar augstu C vitamīna, karotīna un pektīnvielu saturu. No augļiem gatavo sulas, džemus, saldos ēdienus. Aličas novērš gremošanas trakta iekaisumus, paaugstina asins sarecēšanas spējas.

Aličas satur vairāk, nekā plūme bioloģiski aktīvās vielas. No kauliņiem iegūst eļļu, kas atgādina persiku eļļu. Tā ir lieliska, viena no agrākajiem medus augiem.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsBAKLAŽĀNI MŪSU PAŠU SILTUMNĪCĀS
Nākamais rakstsDIEDZĒJAM PĀKŠAUGUS
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.