Dārzā Augļu dārzā

Kādas plūmju šķirnes izvēlēties?

0
2663
views
plumes3
Spilgti dzeltenas, koši sarkanas, dažādu nokrāsu violetas, milzīgi lielas un mazas, saldas un skābākas – plūmes mūsu galdos nāk līdz pat septembra beigām. Tiesa, svaigas neuzglabājas tik ilgi kā āboli, tādēļ dārzos tās stāda mazāk. Taču prāvas, stingras plūmes ir laba tirgus prece, kamēr vēl nav ienākušies āboli.

Ko un kā stādīt?

Šķirnes ar pieņemamu ziemcietību, dažādu ienākšanās laiku un atšķirīgu krāsu augļiem.
Šķirnes jāsagrupē tā, lai koki savstarpēji apputeksnētos. Tomēr dažām neražu izraisa nelabvēlīgi klimatiskie apstākļi ziedēšanas laikā. Agrās diploīdās plūmes (hibrīdplūmes) parasti nozied maija sākumā, kad ir labs laiks, tāpēc par ražu raizēties nevajag. Turpretī, kad zied vēlu ziedošās šķirnes, piemēram, ‘Washington’, ‘Lāse’, ‘Līsu’, ‘Ullena Renklode’, mēdz būt salnas vai pieturas vēss un lietains laiks, tāpēc putekšņi slikti dīgst un arī apputeksnēšanās notiek slikti. Kailsakņu plūmes iesakam stādīt tikai agri pavasarī.

Vainaga veidošana


Lai iegūtu labas ražas un lielus augļus, kokiem ir jāveido vainags. Plūmēm vislabākais variants ir zemstumbra koks, 60 – 70 cm augsts. Šķirnei ‘Komēta’ gan vainagu uz šāda stumbra grūti izveidot, jo koks agri sāk ražot, tam ir tievi zari, kas no augļu svara nolīkst līdz zemei. Krūmā audzētas plūmes ir ziemcietīgākas, bet grūtāk kopjamas, aizņem vairāk vietas, arī raža nekvalitatīvāka.

Plūmes ražo bagātīgi, tāpēc ļoti svarīgi jau uzreiz izveidot mehāniski stipru vainagu. Sānzariem nepieciešami pietiekami plati atzarošanās leņķi (ne mazāki par 45 grādiem). Tos izpleš, kamēr jaunie dzinumi vēl mīksti. Ja žākles atstāj šauras, zari no ražas smaguma viegli atplīst. Veidojot vainagus ražojošām plūmēm un izgriežot resnos un tievos zarus, vienmēr atstāj celmiņus, lai neieviešas koksnes trupes.

Kauleņkokiem ražas retināšana ir darbietilpīga, tomēr ļoti vēlama, jo ne jau visas šķirnes pašas sevi normē. Ir tādas, piemēram, ‘Perdrigon’, ‘Viktorija’, ‘Komēta’, kas cenšas paturēt gandrīz visu, kas aizmeties. Uz katra zara metra jāatstāj tikai ap 20 plūmītēm (parasti 70 % augļaizmetņu ir jānorauj), lai visas varētu izaugt aptuveni 5 cm diametrā. Plūmes ir sevišķi mitrumprasīgas gan šīm , gan citām šķirnēm!

Ieteicamākās šķirnes

‘Perdrigon’ – vidēji vēla šķirne, ienākas septembra sākumā, vidū. Augļi vidēji lieli, pievilcīgi, tumši violeti, ar saldskābu, labu (vēsās vasarās – viduvēju) garšu, kauliņš viegli atdalāms. Pašauglīga, zied vidēji agri. Koki ražīgi, taču augļi gandrīz katru gadu (sevišķi lietainā laikā) plaisā, līdz ar to pārdošanai neder. Saplaisājušos augļos iemetas puves un pastiprināti rosās lapsenes.

‘Lāse’ – vidēji vēla šķirne, sāk ražot 4. gadā. Augļi dzelteni, palieli. Garša ļoti salda. Kauliņš atdalās labi. Pašneauglīga, zied vēlu, kā apputeksnētāja der ‘Altana Renklode’, ‘Zaļā Renklode’ un citas vēlās šķirnes. Mīnuss – nestabila, augļi ienākas nevienmērīgi (ik pa 3 gadiem raža).

‘Kuibiševas Renklode’ – ar zaļgandzeltenas krāsas plūmēm. Ražo bagātīgi, taču augļi pasīki. Mizā rūgtena garša.

plūmes2.jpg">plūmes2-300x217.jpg" alt="plūmes2" width="300" height="217" srcset="https://musudarzs.lv/wp-content/uploads/2016/07/plūmes2-300x217.jpg 300w, https://musudarzs.lv/wp-content/uploads/2016/07/plūmes2-768x556.jpg 768w, https://musudarzs.lv/wp-content/uploads/2016/07/plūmes2-1024x742.jpg 1024w, https://musudarzs.lv/wp-content/uploads/2016/07/plūmes2.jpg 1280w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" />

‘Viktorija’ – vēla, ļoti ražīga šķirne. Augļi vidēji lieli vai lieli, sārti violeti, saldskābi. To kvalitāte atkarīga no ražas lieluma; pārāk bagāti ražojošiem kokiem augļu izskats un garša ir slikta. Ja raža normāla (ir izretināti augļaizmetņi), arī augļi ir gardi. Pašauglīga, ļoti laba apputeksnētāja visām vidēji agri ziedošām šķirnēm. Raža ienākas septembrī, tomēr reizēm nepagūst nogatavoties un tad sāk pūt, kas notiek, ja dienas ir siltas, bet naktīs temperatūra noslīd līdz +5 °C.

‘Rausve’ – augļi izcili skaisti, vienmēr lieli, jo kokiem nekad nav pārbagātas ražas. Persikiem līdzīgo augļu dēļ šķirne pieprasīta tirgū. Garšo labi, kauliņš atdalās. Pašneauglīga, apputeksnē ‘Viktorija’.

‘Ave’ – sāk ražot 4. gadā pēc stādīšanas, regulāri un labi, augļi ienākas augusta sākumā vai vidū. Augļi sarkanvioleti, stingri, mīkstums aromātisks, salds, kauliņš atdalās labi. Kokam sākumā tendence veidot šauru piramidālu vainagu, taču kvalitatīvo un garšīgo augļu dēļ vērts audzēt.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsZiemas puķe – Ciklamena
Nākamais rakstsPRETKLEPUS ZĀLES TAVĀ PIEMĀJAS PĻAVĀ – PELAŠĶI!
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.