Kā mazā dārzā ietilpināt visus iekārotos augļu kokus? Viens no risinājumiem ir izveidot dārzā ābeļu dzīvžogu.
Ābeles mājas pagalmā ar laiku izaug lielas, aizņem daudz vietas un aizsedz gaismu. Vidēji lielas, pieaugušas un koptas ābeles vainags ir piecus sešus metrus plats, un koks izaug piecus līdz astoņus metrus augsts. Mazā pilsētas dārziņā bieži vien nav vairāk vietas kā vienam šādam kokam. Taču piemājas dārzā varētu augt viena vai divas vasaras ābolu šķirnes, rudens āboli, kas nogatavojas septembrī, un, ja saimniecībā ir vēss pagrabs, arī ziemas ābele. Noderētu pāris plūmju kociņu, viens agrs un otrs vēlīnāks, kā arī skābais vai saldais ķirsis.

Lai izvietotu augļu kociņus, nepārslogojot mazdārziņu, dārznieki meklējuši dažādas iespējas. Rietumeiropā plaši izplatīta pundurkociņu audzēšana (tie sāk ieviesties arī mūsu augļu dārzos). Turklāt augļu kokus var un vajag apgriezt, pēc patikas veidojot dažādas formas. Mazu dārzu varētu rotāt ābeļu un bumbieru kociņu špalera pie sienas vai mūra. Siltā, saulainā vietā no špaleru kociņiem var veidot dzīvžogu, kas skaisti izskatīsies, nesīs augļus un arī norobežos pagalmu no kaimiņu teritorijas.

IZVĒLIETIES PIEMĒROTU AUGSTUMU

Pirms ķeraties pie špaleru kociņu audzēšanas, izlemiet, cik augstu ļausiet kokiem augt, no tā ir atkarīgs balstu augstums un koku izvēle. Zemai špalerai pie mājas sienas piemēroti pundurkociņi, kas špalerā negribēs augt garāki par diviem metriem. Špalera pie gruntsgabalu robežas varētu būt divus trīs metrus augsta. Augstāku špaleru stāda no visplašāk izplatītajiem augļu kokiem, kas potēti uz sējeņu potcelmiem. Jo augstāka špalera, jo grūtāk ir to aprūpēt, jo kociņu ikgadējā apcirpšana ir darbietilpīga un prasa lielu uzmanību.

Špalerai vajadzīgi tik augsti balsti, cik augstus kociņus vēlaties audzēt. Atbalstam zemē ierok dzelzs vai koka stabus ar trīs līdz piecus metrus platām atstarpēm. Topošās špaleras stiprina ar izturīgu stiepli, mietiņiem vai horizontālām latām. Pašu zemāko stiepli novelk atbilstoši augļu koku augumam – 40 – 80 cm augstumā no zemes, nākamās ik pēc 35 – 60 cm. Pundurkokiem būs divas trīs horizontālās atvases, puspundurkociņiem – četras piecas. Mazākiem kokiem pirmais horizontālais balsts liekams zemāk, un atstarpēm starp šķēršļiem jābūt šaurākām.

Pie vertikālā balsta sagatavotā bedrē stāda potētus, nesazarotus augļu kociņus ar vienu taisnu stumbru (tos sauc par okulātiem). Atstarpe starp pundurkociņiem varētu būt divi trīs metri, puspundurkociņiem – trīs metri vai vairāk. Jo ciešāk kociņus stādīsiet, jo vairāk būs jāapgriež, bet, atstājot lielākas atstarpes, špalera pirmajos gados būs retāka.

Pirmā gada agrs pavasaris. Špaleru kociņus stāda agrā pavasarī pirms lapu plaukšanas un nogriež stumbru pāris centimetru virs pirmās atbalsta stieples. No augšējā pumpura pa vasaru izaugs jauns stumbrs, no diviem apakšējiem pirmais zaru pāris. Stumbru apgriež ieslīpi, pāris milimetru virs pumpura, tad pie jaunā stumbra nebūs redzams neglīts strupulis, kura koksne līdz pumpuram tik un tā atmirs. Stādu atbalsta ar pagaidu mietiņu un piesien stumbru pie balsta virs potējuma vietas.
Gada vasara. Apgrieztais stāds izdzinis trīs līdz piecas atvases. Stumbru piesien otrās stieples augstumā pie vertikālā balsta. Divas zem apakšējās stieples izaugušās atvases piesien vismaz divās vietās pie pagaidu šķēršļiem, ko stiprina 45 grādu leņķī pie horizontālajām stieplēm. Tā vertikālie zari pieradīs augt leņķī, pārkoksnēsies un nelūzīs, kad ziemā tos vajadzēs piesiet pie horizontālās stieples. Ja kociņam ir vairāk atvašu, visas pārējās nogriež aiz trešās lapas.
Otrā gada agrs pavasaris. Apgriež stumbru pāris centimetru virs otrās stieples. Sānu zarus saīsina par vienu trešdaļu, uzmanīgi noliec horizontālā stāvoklī un piesien pie pirmās stieples. Pārējos, vasarā saīsinātos zarus nogriež pie paša stumbra.
Gada vasara. Pie stieples piesietie horizontālie zari ir spēcīgi sazarojuši un izdzinuši sānu dzinumus gan uz augšu, gan uz leju. Koks ir izaudzējis jaunu stumbru, kas jāpiesien pie vertikālās latas, un spēcīgus dzinumus pie otrās horizontālās stieples, kam nepieciešamas pagaidu atbalsta līstes, lai varētu tos noliekt 45 grādu leņķī tāpat kā iepriekšējā vasarā. Visus sānu dzinumus, kas izauguši pie pirmā horizontālo zaru pāra un stumbra, nogriež pēc otrās trešās lapas.
Trešā gada agrs pavasaris. Noliec augšējos, 45 grādu leņķī pārkoksnējušos zarus pie horizontālās stieples un piesien. Nogriež saīsinātos dzinumus pie stumbra un par trešdaļu saīsina tikko noliektā zaru pāra galotnes. Apakšējo zaru pāri apgriež pēc vajadzības. Horizontālo zaru saīsinātie dzinumi izaudzēs jums augļus.

ŠPALERAS BALSTS

Koks uzmanīgi un sistemātiski jāapgriež, līdz tas sāk nest augļus. Horizontālie zari vasarā veidos ziedu pumpurus, un kociņam jau nākamgad būs pirmie augļi. Kaut gan atvases katru gadu jāizgriež un jāsaīsina, šis darbs ar katru gadu kļūs vieglāks. Špaleru koki katru vasaru sistemātiski jāapgriež. Ja kādu gadu to nedara, var sabojāt kociņa izskatu, un pāris gadu brīvi auguša špaleras kociņa formu, visticamāk, vairs nevarēs atjaunot. Laiku pa laikam jāpārbauda saites un jāpalaiž vaļīgāk, ja nepieciešams, lai tās neiegraužas mizā.

Labam saimniekam špaleru kociņš visas pūles atlīdzinās ar uzviju. Stipri apcirpta koka augļi izaugs vienādi, lieli un veselīgi. Jūsu dārzā būs skaists koks, kas neaizņems daudz vietas, un pašu audzēti augļi!

Špaleras formas koki ir piemēroti maziem dārziem. Pēdējā laikā tie iegūst aizvien lielāku popularitāti, jo aizņem maz vietas un ražu ir vieglāk novākt. Šiem kokiem nepieciešams vertikāls balsts: špalera vai balsta režģis. Atbalstam zemē ierok dzelzs vai koka stabus un stiprina ar izturīgu stiepli, mietiņiem vai horizontālām latām. Bieži špalerās tiek audzētas šādi koki: liepas, platānas, Japānas kļavas (Acer palmatum altropurpureum), magnolijas un dažādi augļu koki.

IZPLATĪTĀKĀ VAINAGA FORMA

Izplatītākais ir kausveida vai nokarenas (lietussarga) formas vainags. Lai veidotu šo vainaga formu, augļkoka stumbram jāsasniedz noteiktu augstumu. No stabiem vai latām veido balsta režģi, gar kuru, veidojot vēlamo vainaga formu, atsien zarus. Balsta režģi var apaudzēt ar efejām vai vīnogulājiem.
Moderns ir špaleras formas koku dzīvžogs – pundurkociņus (parasti augļkokus, piem., pundurābeles) sastāda tuvu (min. 1,5 m attālumā) vienu otram. Koku vainagus veido palmetes formā, atsienot zarus sāniski gar novilktajām stieplēm. Sānzarus, kas „izlec” no dzīvžoga formas, laicīgi izgriež. Veidosies biezs un necaurredzams dzīvžogs.

HORIZONTĀLI VEIDOTI VAINAGI

Veidojot vainagu formu horizontālā plaknē, izšķir dabiski un mākslīgi veidotus vainagus. Dabiska vainaga veidošana ir visvienkāršākā. Dabiska vainaga veidošanas mērķis ir izaudzēt veselīgu, vitālu un estētisku koku ar sugai raksturīgo vainagu. Veidojot dabisku vainagu, nogriež visus nepareizā virzienā augošos zarus. Dabisku vainagu veido tādām bumbieru šķirnēm kā ‚Bonne Louise‘ un ‚Conférence‘; plūmju šķirnēm: ‚Reine Claude‘ un ‚Bleue de Belgique‘; ķiršiem, it īpaši ģimenes ķiršiem, kuriem uz viena stumbra ir 2 dažādas šķirnes; ābelēm: ‚Golden Delicious‘ un ‚Elstar‘.

Veidojot mākslīgas formas vainagus, tiem piešķir noteiktu formu. Pundurauguma augļkokiem ir piemērotas dažādas vainagu formas. Piemēram, U-veida vainags (vienkārši veidojama forma), konuss vai arī vainagu špalerē. Špalerējot, vēlamo koka formu iegūst, atliecot un atsienot zarus horizontāli. Sākotnēji šāda metode tika izmantota augļu kokiem, taču tagad to pielieto arī apstādījumos, jo koks ar atliektiem zariem aizņem tieši tik daudz vietas, cik tam ir atvēlēts. Zemāk sniedzam padomus augļu koku vainaga veidošanai.

Jauno kociņu vai krūmu stāda apm. 30 cm attālumā no žoga, sienas vai balsta režģa. Atbalstam zemē ierok dzelzs vai koka stabu.
Ziemā apgriež jaunā (augļu) koka zarus. Vidējo zaru atsien, veidojot stumbru. Divus zemākos zarus atliec uz sāniem un atsien 45° leņķī attiecībā pret stumbru. Šie zari vēlāk veidos apakšējos sānu zarus.
Nākamajā rudenī apakšējos zarus atliec un atsien horizontāli. Stumbru saīsina, atstājot 40 cm garumā virs apakšējiem zariem un atkārto zaru atliekšanas un atsiešanas procesu.

Rakstā izmantotas termorelax.com publikācijas.