Ūdensrozes ir augi, kas parasti pirmie nāk prātā, ja domājam par skaisti ziedošiem ūdens augiem. Ūdensrozes var iedalīt trīs grupās – ziemcietīgās sugas, tropiskās sugas, kā arī dažādu sugu vai šķirņu hibrīdi un krustojumi. Hibrīdu ziemcietība ir atkarīga no tā, cik daudz tropiskā iedzimtības materiāla tas saņēmis. Ūdensrozes attīstās no sakneņiem, kas galotnes galā turpina augt tālāk, bet aizmugures daļā pakāpeniski atmirst. Sakneņi jāstāda sekli, dzinumu veidošanās vietas drīkst pavisam nedaudz apklāt ar augsni.

Ūdensrožu lapas ir ovālas, apaļas vai sirdsveida un ieritinātas, kamēr tās atrodas zem ūdens virsmas. Ziemcietīgajām ūdensrozēm lapu malas parasti ir gludas, bet tropiskajām sugām zobainas.

Izvēles kritēriji ir stādīšanas dziļums un nepieciešamais vietas lielums. Katram dīķa dziļumam ir piemērotas šķirnes ar atšķirīgām izplešanās tendencēm.

Maza auguma sugas un šķirnes tiek stādītas trīsdesmit līdz piecdesmit centimetru dziļumā un tām nepieciešamais vietas lielums ir apmēram pus kvadrātmetrs. Miniatūriem dīķiem un toveriem piemērotas ir Nymphaea candida (balta, pašmāju, aizsargājama), Nymphaea pygmaea šķirne ‘Alba’ (balta), `Lydekeri Lilacea’ (violeta), `Lydekeri Pur¬purata’ (karmīnsarkana), `Graziella’ (oranžsarkana) un `Maurice Lydeker’ (sarkana).

Pie vidēji liela auguma sugām un šķirnēm, kuru stādīšanas ļums ir četrdesmit līdz septiņdesmit centimetri un nepieciešamais vietas lielums viens līdz divi kvadrātmetri pieskaitāmas Nymphaea odorata var. rosea (maigi rozā), šķirnes ‘Hermine’ (balta), `Froebeli’ (karmīnsarkana), `Moorei’ (dzeltena), `Madame Maurice Lydeker’ (sarkana) un `Pink Sensation’ (rozā).

Spēcīga auguma sugas un šķirnes (stādīšanas dziļums septiņdesmit centimetri līdz vienam metram, nepieciešamais vietas lielums divi kvadrātmetri) ir Nymphaea tuberosa `Richardsonii’ (balta), Nymphaea odorata `Rosennymphe’ (rozā, vēlāk balta), `Marliacea Chromatella’ (krēmdzeltena), ‘Amabilis’ (laškrāsas) un `Sioux’ (dzeltena līdz vara sarkanai).

Ļoti spēcīgi augošas ar vairāk kā vienu metru lielu stādīšanas dziļumu un nepieciešamo platību no trim līdz četriem kvadrātmetriem ir mūsu pašmāju baltā ūdensroze (Nymphaea alba) un tās šķirnes, piemeram, `Fritz Jun¬ge’ (tumši rozā), ‘Attraction’ (sarkanīga), `Marliacea Carnea’ (maigi rozā), ‘Ernst Epple sen.’ (balta, divkārši pildīta), ‘Hollandia’ (karmīnrozā) un ‘Colonel A. J. Welch’ (dzeltena).

PIELIETOJUMS

Iegādājoties ūdensrozes, ņemiet vērā to izplešanās tieksmi un ne-pieciešamo ūdens dziļumu. Ar plēvi izklātajos dīķos ūdensrozes vienmēr stādiet grozos. Ik pēc četriem līdz pieciem gadiem tās vajadzētu dalīt.

Savukārt dīķos ar māla augsni vai apaugušu pamatu jūs variet ūdensrozes stādīt arī dīķa dibenā, neizmantojot grozus.

IDEĀLI PARTNERI

Vislabāk ļaujiet ūdensrozēm atrasties dīķī vienām pašam, tad tās izskatās visskaistāk. Svarīgi: tās aug tikai mierīgā ūdenī.

Dīķa malā skaisti partneri ir daudzi purva augi, piemēram, sirdsveida pontedērija (Ponte-deria cordata), purva skalbe (Iris pseudoacorus) un vītolu vējmietiņš (Lythrum salicaria).

STĀDĪŠANA UN KOPŠANA

  • Piemērots laiks stādīšanai pavasaris. Taču ūdensrozes konteineros jūs variet stādīt līdz pat jūlijam. Režģa grozu izklā­jiet ar agrotīklu.
  • Dīķa augsni labi samitriniet un piepildiet ar to apmēram 2/3 no groza. Ar stādāmo lāpstiņu izrociet pietiekoši lielu stādāmo bedrīti.
  • Sakņu kamolu ievietojiet tuvu malai tā, lai saknenis varētu ieaugt traukā. Dzinumu augšanas vietu ar augsni apklājiet pavisam nedaudz.
  • Grozu noklājiet ar oļiem lai substrāts netiktu izskalots. Laistiet, kamēr augsne ir pilnīgi piesūkusies. Pēc tam grozu ievietojiet dīķī.

IEGĀDE, VIETAS IZVĒLE UN IETEIKUMI

  • No aprīļa līdz jūlijam iegādājieties augus konteinerā ar spēcīgām saknēm un izdzītām lapām vai stingrus, gaiši brūnus sakneņu gabalus.
  • Nepērciet vēl nesazaļojušus augus konteinerā vai arī sakneņus ar mīkstiem vai pat puvušiem dzinumiem.
  • Ūdensrozēm nepieciešama saule vismaz piecas stundas dienā.
  • Dīķa zeme, ko var nopirkt specializētos veikalos. Variet arī samaisīt vienu daļu māla ar vienu daļu smilšu vai divas daļas sijātas dārza augsnes ar trim daļām smilšu.
  • Ziemcietīgās ūdensrozes notaļ labi pārziemo dīķī, kur ūdens nav sasalis. Šī iemesla dēļ augus noteikti no seklākām vietām pa ziemu novietojiet dziļākās vietās.
  • Nenovietojiet ūdensrozes strauta straumē vai dīķī, kurā atrodas strūklaka.

Der zināt! Auga augšanu jūs variet paātrināt, ja no sākuma ūdens-rozi novietosiet tikai divdesmit centimetrus zem ūdens, kur tā saņems vairāk saules gaismas. Pēc tam grozu soli pa solim pārvietojiet dziļākā ūdenī. Jauno stādu grozā jūs variet novietot arī uz ķieģeļiem un aizvien vairāk un vairāk iegremdēt dīķī.