Audzējot dārzā dažādus dārzeņus, mēs ceram uz labu ražu. Taču, Iai augi dotu labu ražu, tie ne tikai ir jāapgādā ar visām nepieciešamajām barības vielām, bet ari jāpasargā no dažādiem kaitēkļiem. Augu aizsardzība no nematodēm ir lielisks piemērs tam, ka augi ļoti labi spēj pasargāt cits citu.

Sakņu nematodes ir tievi, caurspīdīgi velteņtārpi, kas tik tikko ir saskatāmi ar neapbruņotu aci. Parasti tie nemēdz būt lielāki par 1 mm, taču var sasniegt arī 1,7 mm un cauri augsnei pārvietojas locīdamies.

Sakņu nematodes ir nematožu apakšgrupa. Starp nematodēm ir ne tikai augiem kaitīgas sugas, bet arī derīgas sugas. Savukārt kaitīgās nematodes atkarībā no vietas, kur tās mēdz parādīties visbiežāk, iedala sakņu nematodēs, stublāju nematodēs, kā arī lapu nematodēs.

TRĪS GRUPAS

Sakņu nematodes stipri bojā galvenokārt dārzeņu augus. Tās dzīvo augu saknēs vai ārpus tām un iedalāmas trīs grupās.

Sakņu pangu nematodes sūkšanas rezultātā uz saknēm rada pangu veida paresninājumus un ievērojami kavē visa auga augšanu un attīstību.

Brīvi klejojošās nematodes galvenokārt sastopamas lielporainās un smilšainās augsnēs. Ja tās uzbrukušas augiem, augu saknes kļūst brūnas vai atmirst, augu nīkuļošana novērojama perēkļu veidā.

Cistu nematodes savas olas dēj kniepadatas galviņas lieluma cistās pie augu saknēm. Tur iekapsulētā veidā olas var atrasties gadiem ilgi. Augos no jauna iekļūst tikai nematožu kāpuri.

PRIEKŠNOSACĪJUMI

Daudzu sakņu nematožu olas un kāpuri var pārdzīvot arī stipri nelabvēlīgus apstākļus. Taču pašām nematodēm, lai tās sekmīgi spētu vairoties, ir nepieciešami noteikti priekšnosacījumi.

Mitra, silta augsne. Gadījumos, kad gaisa temperatūra ir zema un augsne auksta, nematožu vairošanās nenotiek.Viegli mitra augsne. Nematožu attīstību ievērojami kavē kaļķaina augsne. Lielporaina, smilšaina augsne atvieglo klejojošo nematožu pārvietošanos un apmierina to vajadzību pēc skābekļa.

AIZSARDZĪBA

Paturiet prātā, ka pret sakņu nematodēm nav nekādu efektīvu ķīmiskās apkarošanas līdzekļu. Vairumā gadījumu tās pastiprināti savairojas augsnēs, kas monokultūras dēļ ir vienpusīgi noplicinātas. Lai šie kaitēkļi negūtu virsroku jūsu dārzā, panākumus cīņā ar tiem jums var garantēt sekojoši pasākumi — augu rotācija, audzēšana jauktās kultūrās, zaļmēslojums, izmantojot nematodēm naidīgus augus, un veselīgu un pat pret nematodēm rezistentu augu izvēle.

ČETRAS PROFILAKSES METODES

  • Augu rotācija nozīmē augiem nepieciešamās pārmaiņas to au-dzēšanā. Tos pašus dārzeņus tajā pat vietā stādiet tikai pēc trim vai četriem gadiem.
  • Dažādas jauktās kultūras ievērojami novērš augsnes vienpusīgu noplicināšanos un pastiprinātu bagātināšanos ar viena veida augu izdalījumiem.
  • Starp dārzeņiem stādiet augus, kas atbaida nematodes. Tas novērš lielāku kaitēkļu invāziju, turklāt šādas kompozīcijas dobē burvīgi izskatās.
  • Augsni var atveseļot ar eļļas rutkiem (šķirne ‘Pegletta’), dzeltenajām sinepēm (šķirne ‘Maxi’) vai zaļmēslojuma augu maisījumu pret nematodēm.

PUĶES, KAS ATBAIDA SAKŅU NEMATODES

Samtenes. Hibrīdās šķirnes ar maziem ziediem ar spēcīgu smaržu nonāvē nematodes. Savukārt lielziedu hibrīdi ar vāju smaržu nav piemēroti.

Ārstniecības kliņģerīte (Calendula officinalis). Tās sakņu izdalījumi atbaida nematodes un vienlaicīgi arī rosina dažādas dzīvās būtnes augsnē.

Skaistā gailardija (Gallardia pulchella), kā arī brūnactiņas (Coreopsis sp.) un rudbekijas (Rudbeckia sp.) caur saknēm izdala vielas, kas kaitīgas nematodēm.

Ielāgo! Biežāk apdraudētie augi – puravi, sīpoli, pupas, zirņi, kāpostu sugas, burkāni, tomāti, salāti, kartupeļi un selerijas.

Der zināt! Nematodēm naidīgo augu iedarbība ir visai atšķirīga. Daži no tiem atbaida sakņu nematodes ar saviem vielmaiņas produktiem. Citi, piemēram, eļļas rutki vai dzelteno sinepju jaunākās sugas ir augi, kuriem nematodes gan uzbrūk, taču tās tiek tik ļoti novājinātas, ka kļūst vairoties nespējīgas un pakāpeniski izmirst. Gandrīz visiem augiem, kas naidīgi nematodēm, ir arī pa-pildu augsni atveseļojoša iedarbība. Tie atjauno nogurušu, noplicinātu augsni un rosina augsnes nogatavošanās procesus. Pie tādiem augiem pieder kreses, samtenes, kliņģerītes, kā arī rudzi, ko iz-manto kā zaļmēslojumu.