darza darbi

Jūnijā telpaugiem sākas atvaļinājums. Ja ir iespēja, tie jānes uz balkona. Pelargonijas var iekārt interesantos, dekoratīvos puķupodos, tikai jāskatās, lai tos neapgāztu vējš. Ar visu puķpodu zemē, ēnainā vietā ierok acāliju, Alpu vijolīti. Puķupoda malai vajadzētu vismaz pāris centimetru atrasties virs augsnes.
Kad pavasara sīpolpuķēm lapas jau gandrīz nodzeltējušas, tās sāk norakt (jūnija beigās). Pēc izrakšanas tulpju sīpolus cītīgi nomazgā un nokodina. Pārstāda agri pavasarī ziedējušās prīmulas, doronikas, arābes.
Jūnijs ir peoniju laiks. Lai krāšņajai puķei būtu spēks ziedēt, krūmam dod papildmēslojumu. Sānpumpurus izgriež, tad būs lielāki un kuplāki ziedi.
Uzreiz pēc ziedēšanas ceriņam izgriež vecās ziedu vāles. Daudzgadīgie augi un ziemcietes jau krietni pastiepušies, un īstais laiks tiem palīdzēt, gan balstot, gan piesienot.
Mauriņa skaistums atkarīgs no tā kopšanas. Cik cītīgi un rūpīgi tas tiks darīts, tik arī zāliens ar savu samtaino zaļumu priecēs skatu. Tas jāpļauj vismaz reizi nedēļā, 2-3 cm no zemes. Nopļauto zālīti atstāj turpat, uzreiz pēc pļaušanas mauriņš jāaplaista.
Jālīdzina un jāveido dzīvžogs un košumkrūmu formas.
Tajās dobēs, no kurām jau novākta redīsu raža, ap Jāņiem jāsēj burkāni. Var sēt arī melnos rutkus. Varbūt brīvajā dobē iestādīt kāpostus? Mēneša sākumā laukā sēj gurķus. Pirmās dekādes beigās laukā stāda gurķus, kabačus, patisonus, ķirbjus. Ja laika ziņas vēsta, ka gaidāmas salnas, tad uz dobēm var uzklāt agrotīklu. Visu mēnesi ar starplaikiem sēj dilles, stāda salātus.
Ar augiem ir tāpat kā ar cilvēkiem. Līdzko kaut kas viņiem trūkst, tā to uzreiz var redzēt. Ja lapas ir gaiši zaļas vai dzeltenīgas, trūkst slāpekļa. Ja lapas ir zilganzaļas, trūkst fosfora. Ja lapas ir sīkas, tumži zaļas ar baltu maliņu vai dzeltenīgām svītrām, trūkst kālija.
Jūnijā viens no svarīgākajiem dārza darbiem ir laistīšana. Arī ogu krūmi ir jāaplej. It īpaši upenes. Ogu krūmi šajā laikā ir īpaši jutīgi pret miltrasu. Tūliņ pēc ziedēšanas un pēc tam ik pa desmit dienām jāņogas, ērkšķogas un upenes jāapsmidzina ar dabīgiem maisījumiem, piemēram, no pelniem (vai sodas) un saimniecības ziepēm pagatavotu šķidrumu.
Jūnijā strauji aug un zaro vīnogas. Neražojošās atvases pie pamatnes izlauž. No jaunajiem dzinumiem atbrīvo arī ražojošos zarus.
Jūnijs ir zemeņu laika sākums. Lai nenovājinātu stādam spēku, zemeņu «ūsas» nokniebj. Noskata spēcīgākos stādus, kurus paredzēts pavairot. Zemenēm patīk, ja tās rušina. Lai ogas būtu tīras, dobēm pārklāj melno plēvi.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsLaiks domāt par vasaras ziediem!
Nākamais rakstsSkābenes! Izlasi!
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.