Vairums puķu sīpolu veido ne-nobriedušus vairsīpolus jeb kā tos biežāk mēdz dēvēt — sīksīpolus. Ar sīpolu dalīšanu saprot procesu, kurā no mātessīpola atdala šos sīksīpolus un tos no jauna iestāda. Pavairot ar dalīšanu iespējams triju veidu sīpolus — tipiskos bumbiera formas “īstos” sīpolus, kādi ir tulpēm, sīpolus, ko veido zvīņu kārtas, piemēram, liliju sīpolus, un bumbuļsīpolus, kādi raksturīgi krokusiem un ir stingrāki, saplacinātāki un ar īsāku mūžu, toties katru gadu sev līdzās veido jaunus bumbuļsīpolus.

KĀPĒC?

Sīpolu dalīšanas rezultātā ne tikai tiek iegūti jauni sīpoli, bet ari vecie tādā gadījumā aug spēcīgāk. Lai veidotu sīksīpolus, puķu sīpoli patērē enerģiju. Ja mazie sīksīpoliņi tiek regulāri atdalīti, mātessīpola ricībā atliek vairāk spēka rezervju, lai varētu veidot lielākus ziedus.

KAD?

Sīpolpuķēm, kuras zied pavasarī, pēc ziedēšanas nepieciešama atpūta. Ar sīpolu dalīšanu nogaidiet, kamēr lapas ir gandrīz pilnībā nodzeltējušas. Augu sugas, kas zied vasarā, piemēram, lilijas, jūs variet pavairot rudenī, dažas nedēļas pēc ziedēšanas. Vasarā ziedošie augi, kas nav salcietīgi, piemēram, dālijas un gladiolas, rudenī jāizrok un jāuzglabā. telpās līdz pavasarim. Tad tās var dalīt un no jauna iestādīt.

KĀ?

Sīpolu dalīšana notiek, atdalot sīksīpolus no mātessīpola. Vislabāk ir, ja sīksīpolus tūlīt iestāda no jauna, taču tos var arī uzglabāt vēsā, sausā vietā. Pirmajā gadā neļaujiet sīpoliem uzziedēt, jau laikus ziedus nokniebiet. Tad tie lieki neizšķiedis enerģiju un augu ziedēšana otrajā un trešajā gadā būs ļoti krāšņa. Lielāka izmēra tulpju vairsīpoli uzzied jau nākošajā sezonā pēc iestādīšanas, bet mazākajiem iespējams būs nepieciešami divi vai trīs gadi, iekams tie spēs izveidot ziedu. Vispareizāk ir izmantot sīksīpolus, kas dabiskā veidā atdalījušies no mātessīpola.

PUĶU SĪPOLU DALĪŠANA

Kad auga lapas jau ir pavisam nodzeltējušas, sīpolus izrociet. Sīpoliem jābūt lieliem un veseliem. Pārbaudiet, vai pie tiem ir arī sīksīpoliņi.

Pēc tam ar pirkstiem ļoti uzmanīgi, lai neviens no sīpoliņiem netiktu savainots, atdaliet no lielā sīpola visus mazos ap to esošos sīpoliņus.

Augsni sajauciet ar mēslojumu, kas paredzēts tieši sīpolpuķēm. Sīkos sīpoliņus stādiet ap mātessīpolu, bet divreiz dziļāk par to.

Mulčējiet stādījumu ar apmēram 5-7,5 cm biezu komposta kārtu. Pavasarī, kad parādās pirmie dzinumi, mēslojiet ar speciālo mēslojumu.

Der zināt! Hiacinšu sīpolus iespējams stimulēt, lai tie veidotu sīksīpolus. Hiacinti izrociet, kad auga lapas jau ir pavisam nodzeltējušas. Sīpola pamatnē izdariet krustveida iegriezumus. Griezuma vietas dezinficējiet ar kokogļu pulveri. Pēc tam sīpolu iestādiet. Ziedus izlauziet, lai viss spēks tiktu novirzīts sīksīpoliņu veidošanai. Otrajā gadā, pēc lapu nodzeltēšanas, sīpolu izrociet un atdaliet sīksīpolus.

Lai izvairītos no sīpolu inficēšanās ar sēņu slimībām, vienmēr stādiet tos caurlaidīgā augsnē un uzglabājiet viegli mitrus, bet nekādā gadījumā slapjus. Pret dažādām infekcijām ļoti labi palīdz arī sīpolu apputināšana ar fungicīdiem pirms to stādīšanas.