Ja nav pieejamas lielas platības krāšņam dārzam, dārzkopību var praktizēt arī puķu podā, bet te nu jautājums – skaisti būtu puķes, bet praktiski arī kāds salātiņš. Patīkamo ar lietderīgo ir vērts apvienot. Vienā puķu kastē uz balkona vasaru sadzīvos gan krāšņa begonija, gan nokarenais gurķis, kā to paveikt stāsta Rūta Beirote no stādaudzētavas Zutiņi.

Krāsa

Mēs visi zinām, ka piparmētras ir zaļas un zemenes sarkanas. Bet selekcija iet uz priekšu un kamdēļ to neizmantot? Ingvera piparmētra ir ne tikai vijīga, bet arī ar dzelteni lāsumainām lapām. Ananāsu piparmētras lapas ir gan baltiem gan dzelteniem lāsumiem, turklāt viegli pūkainas. Šokolādes piparmētras stiebri kļūst brūni lillīgi, ja aug saulainā vietā. Violetais baziliks un lillīgais Kalē. Sarkanais mangolds. Ja iespējams apvienot praktisko ar krāšņo reizē – kamdēļ gan ne!

Forma

Skaistums slēpjas ne tikai krāšņos ziedos vai košās lapās, bet arī to formā. Lūk piemēri, kas var kalpot kā krāšņi un reizē gardi struktūraugi:

Krokainie pētersīļi. Neložņājošie ķirbji, Kalē – lai arī atsevišķas šķirnes padodas raženas augumā, nenoliedzami šis vērtīgais kāposts ir krāšņa rota. Krūmu dilles – ja esam raduši redzēt diļļu dobi ziedam teju līdz vēderam, šis ir labs variants garšaugu kastēm, jo krūmu dilles ierasti ir ap 20 -30 cm augstas. Un maurloki gluži kā enģeļu mati, kas stiepjas uz leju no kastes.

Ziedēšanas sākums un ilgums

Atraitnītes ziedēs līdz jūlija vidum. Tomāti sāks nogatavoties un krāsoties jūlija beigās. Timiāns kārtīgi sakuplos jūnija beigās, bet ziedēt sāks jūlijā. Veidojot savu puķu kasti kombinējiet augus tā, lai ziedēšana un krāsas būtu sastopamas visas sezonas garumā. Kamēr vieni augi jau zied, citi ņemas spēkā.

Augu garums

Izvēloties garšaugus, ņemiet vērā, to garumu, piemēram, raudene, greipfrūtu mētra, citronmētra vai klasiskā piparmētra mēdz stiepties diezgan garas. Tās ieteicams stādīt tālākajā kastes malā vai regulāri “nofrizēt” tējai. Ingvera piparmētra vai ananāsu piparmētra ir ne tikai ļoti krāšņas, bet arī ložņājošas. Tās var droši stādīt kastes malā, lai rāpjas pāri.

Ko ņemt vērā komplektējot augus balkona kastēm?

Jānokniebj galotnes

Lai arī kā mēs nepriecātos, ka garšaugi kastē beidzot ir sakuplojuši, tos ik pa laikam ir jāgalotņo. Galotņu nokniebšana liks stādam sakuplot un veidot raženāku formu. Pretējā gadījumā stāds ātri veidos ziedus un garšaugu kaste izskatīsies šķidra un izstīdzējusi. Īpaši svarīgi tas ir tādiem garšaugiem kā raudenei, piparmētrām, rozmarīnam un timiānam.

Augus ir jāretina

Kad garšaugu kaste būs krāšņi sakuplojusi, laiks to “likt uz zoba”. Lai augiem vienmēr būtu gana daudz vietas un tie “nemocītos” pārblīvētā podā, tos nepieciešams ik pa laikam apgriezt. Augus, kurus paredzēts veidot nokarenus, droši var paķemmēt vēlamajā virzienā, lai tie ātrāk ieņemtu savu formu un nemainītu virzienu uz augšu.

Salāti!

Milzum daudz krāsu un struktūru, ko kombinēt vienuviet. Īpaši piemīlīgas būs Salanova tipa salāti – Aquino, Vicinity vai Triplex šķirnes. Tos var lieliski kombinēt ar puķēm. Kamēr tās ņemas spēkā, varam priecāties par salātiem, kad tie būs apēsti arī balkonpuķes būs gana sakuplojušas.

Krāšņā rota – Timiāns

Paši šķirņu nosaukumi jau uzbur garšu un smaržu pasaku: Sudrablapu timiāns veidos nelielu pelēcīgu krūmu; Citrontimiāns ir ložņājošs ar lāsumainām lapām, var stādīt pašā kastes malā; Zeltainais timiāns vidēji augsts ar koši dzeltenām lapām; Angļu timiāns veido paaugstu kuplu krūmu līdzīgu mazam kadiķim un kur nu vēl Kanēļa timiāns…. Lieki piebilst, ka augusta otrajā pusē krāšņajam lapojumam parādās balti ai violeti ziedi.

Tā kā jau vairākus gadus veicam apzaļumošanu arī pasākumiem un restorāniem, esam pieredzējuši dažādas šķirņu augšanas īpatnības. Idejiski ir iespējams panākt Jums vēlamo efektu, ja audzēšana tiek uzsākta laikus un izvēlētas pareizās šķirnes. Skatiet ieteikumus vai uzdodiet jautājumus mūsu mājaslapā www.zutini.lv Kā arī meklējiet mūs tirdziņos vai brauciet ciemos – stādīsim kopīgi!

Raksts tapis sadarbībā ar Z/S “Zutiņi-1”.Z/S “Zutiņi” saimniecībā tiek audzēti: