Sīpols – botāniski tas ir pumpurs, ko veido paresninātas lapu lejasdaļas. Pašā sīpola apakšā, viducī paslēpies auga stublājs jeb vairodziņš. Ārpusē tas pamanāms pēc nokaltušo sakņu paliekām. Ja sīpolu pārgriež šķērsām, redz augšanas pumpurus. Uzglabājamām šķirnēm tas ir viens, retāk – divi, bet mēdz būt šķirnes arī ar vairākiem pumpuriem. Tās vairāk piemērotas loku steidzināšanai.

Sīpoliem piemērotas ir vieglas smilšmāla un mālsmilts augsnes. Sīpoli labi augs arī smilts augsnē, bet tad tie jālaista. Vislabāk, ja noskatītajā vietā iepriekš ir auguši kāposti, burkāni, tomāti, gurķi, kāļi, redīsi, selerijas, spināti. 

Nav ieteicams audzēt pēc puraviem, ķiplokiem, sīpolpuķēm, kartupeļiem, zālāja. 

Labākie kaimiņi sīpoliem ir kāposti, sarkanās bietes, zemenes, salāti, burkāni. Pavēro, vai tavs izvēlētais zemes pleķītis neatrodas aizvējā! Aizvējš patiks sīpolu slimībai – neīstajai miltrasai! Lai tev izdotos izaudzēt pēc iespējas labāku ražu, noskaidro, kāda augsne ir tavā izvēlētajā vietā.

Dari tā: 

  • sameklē dārzā 2-3 vietas, kuras visvairāk atbilst visam iepriekš norādītajam,
  • no katras vietas paņem veselu sauju augsnes,
  • ieliec katru paraugu atsevišķā maisiņā vai plastmasas kārbiņā,
  • nomarķē – pieraksti, kurš paraudziņš no kuras vietas ir ņemts, piemēram, no dobes blakus siltumnīcai vai no vietas, kur pagājušo gadu audzēju burkānus,
  • ar saviem augšņu paraugiem dodies uz mazpulka nodarbību, kurā visi kopā, vadītājam piepalīdzot, noskaidrosiet, kura no augsnēm būtu vislabākā taviem sīpoliem.

 

STĀDĪŠANA

Sīksīpoliņu stādīšanas laiks ir aprīļa beigas vai maija sākums. Jo mazāki sīksīpoliņi, jo agrāk tos var stādīt. Tie aukstuma ietekmē reti izzied. Jo sīksīpoli lielāki, jo vēlāk tos vajag stādīt. Sīpoliņus liec zemē apmēram 1,5 – 2,5 cm dziļumā. Ja iestādīsi dziļāk, tad tie vēlāk uzdīgs, aizkavēsies to nobriešana, sliktāk glabāsies ziemā. Ja iestādīsi par seklu, tad sīpoliņi var sažūt. Sīpolam no sīpola jāatrodas 5-8 cm attālumā. Ja stādi tos vairākās rindās, tad starp rindām atstāj 20 cm. 

LAISTĪŠANA UN MĒSLOŠANA

Sīpoli ir mitrumprasīgi. Nepietiekams mitrums dīgšanas laikā var aizkavēt uzdīgšanu uz ilgāku laiku. Vēlākā periodā, trūkstot mitrumam, sīpoli vispār pārstāj augt. Ja sīpolus sāksi laistīt novēloti, tas neko vairs neglābsi – tik un tā iegūsi sīkus, sliktas kvalitātes sīpolus. Kad loki ir pārstājuši augt, tad gan sīpoliem tik daudz dzert vairs negribas.

Jūnijā var mēslot caur lapām (lokiem) ar VITO A vai VITO B. To dari tā: ūdenī atšķaidi uz iepakojuma norādīto mēslojuma devu un ar dozatoru izsmidzini uz lokiem. Pēc Jāņiem sīpolus nemēslo, jo tas paildzinās sīpolu nobriešanu. 

RAŽAS NOVĀKŠANAS LAIKS

Sīpoli ir izauguši, kad to loki noliecas gar zemi. Sīpolus izrauj un noliek šķūnī, nojumē vai kādā citā vietā, kur tie var 2-3 nedēļas apžūt. Ik pa laikam apgrozi tos! Kad sīpoli ir sausi un čaboši, lokus nogriež, atstājot apmēram 1-1.5 cm garu kakliņu.

DALĪTIES
Iepriekšējais rakstsDārza darbu kalendārs no 7. līdz 13. maijam
Nākamais rakstsDārza darbu kalendārs no 14. līdz 20. maijam
Interese par dārzu un dārza darbiem Robertam bija jau no bērnības. Tieši tādēļ mācījies Bulduru Dārzkopības vidusskolā. Šobrīd strādā sabiedriskajā ēdināšanā, bet par dārzu neko nav aizmiris. Viņš arī zināšanas pielieto praksē. Viens no Musudarzs.lv idejas autoriem.