Krūmmellenes kļūst arvien iecienītākas arī Latvijā, jo kas gan var būt labāks par ogām, kas novāktas savā dārzā. Tāpēc kā stādīt un kopt augstās krūmmellenes stāsta Stādu placis “Lībieši” pārstāve Agnese Kante.

Mellenes ir pašauglīgas, bet savstarpēji aputeksnējoties ar citām mellenēm raža ir lielāka.  Ziedoši krūmi zied baltiem ziediem un smaržo pēc medus. Krūmmellenes var stādīt no agra pavasara līdz vēlam rudenim.  Pirmā raža gaidāma nākamajā gadā pēc to iestādīšanas. Ražo mēnesi, ražu novāc, vidēji,  ik pēc divām nedēļām.

Ļoti svarīga ir pareizi sagatavota augsne un vieta, kur tās stādīt:

  1. Vietas izvēle– patiks augt saulainā, no vējiem pasargātā vietā, pusēnā.
  2. Augsnes sagatavošana– krūmmellenes jāstāda kūdrā ph (4,8pH), bedrīte- 50cm3
  3. Augsnes uzturēšana– regulāri jāuztur mitra augsne, jo īpaši ogu ienākšanas laikā. Katru otro rudeni stādījumus ieteicams mulčēt ar skābo kūdru. Tādējādi nodrošinot optimālu skābuma līmeni augsnē, nosedzot seklo sakņu sistēmu, pasargājot to no sala.
  4. MēslošanaSezonā paredzēto minerālmēslu daudzumu var sadalīt mazākās devās un piebarot krūmus ik pēc 3-4 nedēļām, mēslojot tos līdz 15. jūlijam. Augusta beigās mēslo ar kālija sulfātu, lai veicinātu dzinumu pārkoksnēšanos un augu sagatavotu ziemai.
  5. Kopšana- Krūmmellenes sāk veidot, 4.-5. gadā, izgriežot sala bojātos zarus.

Iecienītākās šķirnes:

Blue crop. Šķirne vidēji agrīna. Krūmi ar vertikāliem zariem. Lapas eliptiskas, lapu garuma un platuma attiecība – 2,0, lapu kātiņa garums – 0,40 cm, ogu ķekars garš, irdens.
Ogas gaiši zilas, apaļi plakanas, ar deserta garšu, vidēji lielas – diametrs 10 – 15 mm, 100 ogu masa – 140 – 150 g. Vidējā ogu raža 2,5 kg no krūma. Ogas nogatavojas pakāpeniski.

Patriot. Šķirne vidēji agrīna. Krūmi spēcīgi augoši ar vertikāliem dzinumiem. Svaigu ogu garša saglabājas pat vairākas dienas pēc Ogas vidēji lielas līdz lielas – diametrs 15 – 25 mm.

Blue gold. Vidēji lielas ogas ar izcilu garšu, ienākas augusta vidū. Krūms līdz 1,2 m augsts, ražo bagātīgi. Augsta salcietība līdz t –34 °C.

Duke. Šķirne agrīna. Ogas ienākas no jūlija līdz augustam. Krūms 1,2-1,5 m augsts. Vidējā ogu raža 7-8 kg no krūma. Augsta salcietība līdz t –34 °C. Ogas gaiši zilas ar izcilu kvalitāti un aromātu, ļoti izturīgas, stingras, labi transportējamas, saldas.

Chandler. Ogas ļoti lielas, gaiši zilas, saplacinātas formas, sulīgas un saldas. Nogatavojas pakāpeniski no jūlija vidus līdz augusta beigām. . Ogas lielas – diametrs 20 – 25 mm.

Sierra. Šķirne vidēji agrīna. Krūmi spēcīgi augoši ar vertikāliem dzinumiem. Ogas piesātināti zilas, ar apsarmi, apaļas, stingras, ar labu kvalitāti. Svaigu ogu garša saglabājas pat vairākas dienas pēc novākšanas. Ogas vidēji lielas līdz lielas – diametrs 15 – 25 mm.

Raksts tapis sadarbībā ar Stādu placis “Lībieši”

Stādu placis “Lībieši” piedāvā iegādāties krūmmelleņu stādus:

  • 2 gadīgi- 2,8€ (ņemot vairumā atlaide)
  • 4 gadīgi- 4,8€ (ņemot vairumā atlaide)
  • 6 gadīgi- 14€

Piejamās šķirnes: Blue gold, Blue Jay, Blue Crop, Patriot, Sierra, Chandler!